Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Laboratorium Dramatu

2009.03.12 g. 20:18

Poniedziałek w Laboratorium Dramatu - "Toksyczna Rodzina Antyczna"


16 marca; godzina 19:00, wstęp wolny


 


Czytanie dramatu Ajschylosa  - „Siedmiu przeciw Tebom”

 

Laboratorium Dramatu zaprasza na Olesińską 21 na pierwszy wieczór z nowego cyklu „Toksyczna rodzina antyczna”. W poniedziałek 16. marca o godzinie 19. usłyszeć będzie można „Siedmiu przeciw Tebom” Ajschylosa w reżyserii Michała Kotańskiego. Po czytaniu - dyskusja.

 

W ramach „Toksycznej rodziny antycznej” czytany będzie dramat antyczny, w którym odzwierciedla się rodzinny konflikt, trwający do dziś i stanowiący jeden z podstawowych tematów dramaturgii. Czytania pozwolą przyjrzeć się miejscu jednostki w rodzinie, roli przeszłości i przechodzeniu w micie od porządku matriarchalnego do patriarchalnego.

 

W tym sezonie w ramach nowego cyklu LD proponuje dramaty opisujące historię rodziny Labdakidów. Wyboru tekstów dokonał dr Zbigniew Kadłubek, filolog klasyczny, komparatysta i tłumacz, adiunkt w Katedrze Literatury Porównawczej Uniwersytetu Śląskiego, który będzie również moderatorem dyskusji po czytaniach. Tak mówi o pierwszych dramatach nowego cyklu:

 

„Historia rodziny Labdakidów jest objawieniem etyki religijnej wyznawców Apollona. Za grzech Lajosa musi pokutować nie jeden człowiek, lecz trzy pokolenia. Gwałt Lajosa na Chrysippie, królewiczu elidzkim, stąd następnie klątwy i choroba rodu: ojcobójstwo (Edyp/Lajos), kazirodztwo (Edyp/Jokasta), samobójstwo (Jokasta), znieważenie króla (Edyp), bratobójstwo (Eteokles/Polinik), wygnanie i znieważenie ciała zmarłego (Polinik), niesprawiedliwy sąd (Antygona). Mit labdakidzki „miał wykazać, jak dokładnie Apollon wykonuje swe wyroki”, jak powiada Wiktor Steffen. Z rodu nie może nikt zostać, musi zniknąć. Toksemią labdakidzką są klątwy o charakterze sprawiedliwym. (...) Toksyny, które zaburzają w istotny sposób funkcjonowanie labdakidzkiego organizmu, prowadzą do uzyskania zdrowia. Procesy te jednak wiodą – choć jady działają przemożnie i strasznie – do swoistego uodpornienia i wolności. Zarówno Eteokles i Antygona, jak i Edyp, ich ojciec, są podmiotami wolnymi w efekcie działań trucizny. Doświadczają wolności jako aktu świadomej woli. Są ludźmi oddanymi sobie w swe własne ręce. Potomkowie Labdakosa jawią się jako konkretnie istniejące osoby.”

 

W dramacie „Siedmiu przeciw Tebom” Ajschylos opowiada o mitycznej wyprawie siedmiu wodzów w obronie praw do tronu Polinejkesa, walczącego o niego ze swoim bratem Eteoklesem. Reżyserem czytania będzie Michał Kotański, autor między innymi realizacji sztuk Marka Ravenhilla („Polaroidów” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie i „Produktu” w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie) oraz „Tajemnej ekstazy” Davida Hare’a w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

 

W czytaniu udział wezmą między innymi: Agata Pruchniewska, Agnieszka Roszkowska, Łukasz Simlat i Ksawery Szlenkier.

 

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy